Nużyca to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób skórnych. Wywołana przez pasożyta, podobnie jak inne tego typu choroby, bywa trudna do wykrycia i zdiagnozowania w początkowym stadium.

Pasożyty potrafią się uaktywnić dopiero po wielu latach. Źródłem zarażenia nużeńcem może być bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, podmuch powietrza z kurzem czy używanie tych samych ubrań i przyborów kosmetycznych.

Nużeniec – jakie są objawy?

Nużeniec żyje na częściach ciała gdzie obecne są korzenie włosowe i gruczoły łojowe, pojawia się na twarzy, w obszarze nosa, czoła, podbródka i policzków. Początkowo diagnoza nużeńca często mylona jest z alergiami skórnymi lub innymi schorzeniami dermatologicznymi. Typowymi objawami są:

  • wypryski, grudki, krostki;
  • silny świąd skóry;
  • podrażnienie oczu.

Nużeniec – badanie

Badanie nużeńca zlecane jest przez dermatologa bądź okulistę, w celu diagnostyki nawracających schorzeń oczu lub skóry,którymi charakteryzuje się nużeniec. Nużeniec badanie można uzupełnić dermatoskopią, a materiałem do badania mogą być próbki rzęs z obu oczu lub zeskrobiny ze zmian skórnych (biopsja). 

Nużeniec – leczenie

Zachowanie higieny i dbanie o kondycje gruczołów skutecznie zwalcza nużeniec. Leczenie wymaga systematyczności i cierpliwości, zwykle trwa od 18 do 25 dni. Terapia polega na aplikowaniu preparatu bezpośrednio w miejsce, gdzie pojawiła się zmiana skórna. Nużeniec leczenie musi obejmować wszystkie jego stadia, również pasożyty, które dopiero dojrzewają przy gruczołach łojowych i torebkach włosowych.